Digitálne dobrodružstvá - mládežnícka výmena

Digitálne dobrodružstvá: Mládežnícka výmena, ktorá spájala digitálne zručnosti, kreativitu a priateľstvo V termíne od 21. do 30. marca 2025 sa v priestoroch a areáli Detského mestečka uskutočnila medzinárodná mládežnícka výmena „Digitálne dobrodružstvá“, realizovaná v spolupráci s partnerskou organizáciou z Českej republiky. Projekt bol podporený programom Erasmus+ a realizovaný s podporou Národnej agentúry NIVAM. Výmena bola zameraná na rozvoj digitálnych zručností a kompetencií mladých ľudí prostredníctvom interaktívnych workshopov, tréningov, skupinovej práce a kreatívnych výstupov. Mladí účastníci mali možnosť rozvíjať svoje sebavedomie, samostatnosť a schopnosť spolupracovať v medzinárodnom tíme, pričom sa kládol dôraz na inkluzívne a bezpečné prostredie. Hlavné ciele projektu zahŕňali: Zlepšenie digitálnej gramotnosti prostredníctvom praktických aktivít a projektov, Podporu kritického myslenia, online etikety a analytických schopností, Medzikultúrne porozumenie v digitálnom prostredí, Sociálnu integráciu a aktívne občianstvo. Účastníci vytvorili viacero zaujímavých výstupov: Prezentácie o digitálnej gramotnosti, Originálnu pieseň vytvorenú pomocou umelej inteligencie, Propagačné video na tému internetovej etikety, Skupinové výstupy na tému šikana vs. kyberšikana, Virtuálnu prehliadku Detského mestečka, spracovanú prostredníctvom digitálnych nástrojov. Projekt priniesol nielen nové vedomosti, ale aj priateľstvá a zážitky, ktoré ostanú účastníkom ešte dlho v pamäti. „Digitálne dobrodružstvá“ sa stali dôkazom toho, že digitálne učenie môže byť zároveň zábavné, tvorivé a zmysluplné.

Výstupy vytvorené účastníkmi na mládežníckej výmene

Dětský domov TRENČÍN

virtuálna prehliadka prezentácia

🎬 Digitálne dobrodružstvá – hlavná téma mládežníckej výmeny Erasmus+ 🇸🇰🇨🇿

Počas celého výmenného pobytu sme sa venovali téme Digitálne dobrodružstvá, ktorá bola rozdelená do 7 tematických okruhov, zameraných na rozvoj digitálnych kompetencií, tvorivosti a kritického myslenia.

👉 Témy, ktorým sme sa venovali:

  1. Medzikultúrne vzťahy v digitálnom svete – spoznávanie kultúr prostredníctvom digitálnych nástrojov

  2. Etiketa na internete – ako sa správať zodpovedne a s rešpektom v online priestore

  3. Program Canva – grafický dizajn jednoducho a kreatívne

  4. Kritické myslenie – ako rozlíšiť fakty od dezinformácií

  5. Virtuálna prehliadka – vytváranie digitálneho zážitku z reálneho miesta

  6. Umelá inteligencia – ako nám AI môže pomáhať pri tvorbe

  7. Program PowerPoint – tvorba prezentácií pútavo a profesionálne

Každá téma obsahovala teoretickú aj praktickú časť, aby sme si nové vedomosti mohli hneď vyskúšať v praxi

Digitálne dobrodružstvo 🇸🇰🇨🇿 ( pred pozretím tohto videa si prečítaj popis nech vieš o čo ide😀) - YouTube

 

Tématické spracovanie kritického myslenia účastníkmi mládežníckej výmeny formou anketových rozhovorov v meste Trenčín

V rámci mládežníckej výmeny Digitálne dobrodružstvá, ktorá prebiehala v Detskom mestečku, sa účastníci venovali téme kritického myslenia netradičnou, ale veľmi efektívnou formou – prostredníctvom anketových rozhovorov s verejnosťou.

Mladí ľudia sa vybrali do ulíc mesta Trenčín, kde oslovovali okoloidúcich s jednoduchými, ale podnetnými otázkami zameranými na to, ako vnímajú overovanie informácií, či si dávajú pozor na zdroje, z ktorých čerpajú, alebo ako sa orientujú v množstve správ a dezinformácií, ktoré kolujú najmä v online priestore.

Táto forma spracovania témy im poskytla autentickú skúsenosť z práce v teréne, rozvíjala ich komunikačné zručnosti, schopnosť aktívne počúvať, ale najmä im umožnila získať reálny pohľad na to, ako ľudia premýšľajú o informáciách, ktoré denne prijímajú.

Získané odpovede následne účastníci spracovali do krátkeho video výstupu, v ktorom poukázali na dôležitosť kritického myslenia ako nástroja, ktorý nám pomáha orientovať sa v digitálnom svete, chrániť sa pred manipuláciou a prijímať rozhodnutia na základe overených a pravdivých informácií.

Týmto spôsobom sa účastníci nielen naučili nové veci, ale zároveň zapojili komunitu a šírili osvetu o dôležitej spoločenskej téme.

https://youtu.be/wue67OjgOLg

🧭 Virtuálna prehliadka areálu Detského mestečka

Účastníci mládežníckej výmeny v rámci projektu Digitálne dobrodružstvá vytvorili interaktívnu virtuálnu prehliadku areálu Detského mestečka, kde sa celý pobyt konal. Cieľom bolo nielen predstaviť toto jedinečné miesto, ale aj precvičiť si prácu s digitálnymi nástrojmi a kreatívne prezentovanie priestoru.

🖥 Ako prehliadka vznikala?
Mladí ľudia si najskôr osvojili základy digitálneho mapovania a fotografovania, následne si rozdelili lokality v areáli – od ubytovacích častí cez jedáleň, spoločenské priestory až po vonkajšie ihriská a zákutia s prírodou. Každý tím zachytil miesto cez fotky a videá a spracoval ich do online prezentácie, ktorá umožňuje návštevníkovi „prechádzať sa“ po Detskom mestečku z pohodlia domova.

🎯 Ciele aktivity:

  • Rozvoj tímovej spolupráce a digitálnych zručností

  • Osvojenie si základov práce s vizuálnym obsahom a mapovacími nástrojmi

  • Prezentácia miesta, kde sa odohrávali kľúčové aktivity projektu

Táto aktivita prepojila kreativitu, technické zručnosti a zároveň vytvorila krásnu spomienku na spoločné chvíle počas výmeny.

https://youtube.com/shorts/wXtcPSnn4QA?feature=share