Od 29.06.2024 do 10.7.2024 sme realizovali mládežnícku výmenu s názvom "Objavujme a chránme, spoznávajme a skrášľujme, ktorá sa zameriavala na spoznávanie krás prírody okolo nás, ale aj na ochranu prírody. Cieľom bolo prostredníctvom rôznych aktivít a činností zamerať pozornosť mladých ľudí na dôležitosť prírody, klimatické zmeny a ochranu životného prostredia. Chceli sme tieto témy priblížiť našej cieľovej skupine znevýhodnených mladých ľudí, a to jazykom, ktorému rozumejú.
💚 V našich aktivitách sme využívali metódy neformálneho vzdelávania, ako sú rolové hry, workshopy a živé knihy. Cieľom bolo, aby každý účastník dokázal pochopiť dôležité environmentálne témy a odhalil svoje silné stránky.
👍 Naši účastníci sa naučili, ako môžu byť prospešní pre svoje okolie a ako naplniť svoj voľný čas aktivitami, ktoré prispievajú k ochrane našej planéty. Spoločne sme vytvorili priestor pre rozvoj zručností a podporili proces sebapoznávania.
🌎✨ Tento projekt bol aj o výmene skúseností medzi znevýhodnenou mládežou z troch krajín: Slovenska, Rumunska a Česka. Každá organizácia prispela svojimi poznatkami a perspektívami, čo obohatilo všetkých zúčastnených.
💪 Sme hrdí na to, že sme mohli poskytnúť mladým ľuďom nielen vedomosti, ale aj pocit, že dokážu ovplyvniť svoje okolie. Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na realizácii tohto projektu a prispeli k jeho úspechu!
Výstupom projektu bolo vytvorenie videí účastníkmi projektov, ktorí mali zadané rôzne témy
#MladíPrePrírodu #OchranaŽivotnéhoProstredia #Inklúzia #ZmenyPreBudúcnosť #SpoločneSilnejšie
Organizovali sme mládežnícku výmenu, ktorej sa zúčastnili mladí ľudia zo Slovenskej republiky, Českej republiky a Rumunska s názvom "Objavujeme a chráňme, spoznávajme a skrášľujeme". Na tejto téme sme sa zamerali na spoznávanie prírody, rozdiely o ochraňe prírodného bohatstva v krajinách, zamerali sme sa na workshopy, praktické aktivity zdokonaľovanie zručnosti a kompetencii. Zaznamenávali sme fotografie a videá ktoré sme spracovávali do výstupov na šírenie výsledkov. Na navodenie dobrej nálady sme používali energizéry, prácu v skupinách, worldcafé, zážitkové aktivity, brainstorming, živé knihy, poradenstvo v oblasti ochrany životného prostredia a prírody. Na projekte pracovali mladý ľudia z bežných rodín, mládež z detských domovov, ale i z pestúnskych rodín. Každý účastník prispel svojimi informáciami z krajín a zo svojej skúsenosti čo vie o prírode, o ochrane prírody. Výsledky práce si pozrite vo videách.
Ako živé knihy nám prišli o prírode porozprávať p. Tomáš Šmátrala, ktorý sa venuje prírode v rámci organizácii Prales deťom, ale aj Petra Mojžišková, pán Peter Brecík nám ukázal aké športové a skupiné aktivity sa dajú robiť v našej prírode a veľa nám porozprával o dôležitosti vody v našom svete